Dieta bezglutenowa na odchudzanie?

Teoria, że dieta taka będzie działać odchudzająco nie ma oczywiście żadnego uzasadnienia. Możliwe, że będzie to wynikać z tego, że eliminuje się produkty zbożowe i zmniejsza się spożycie węglowodanów. Stosując dietę bezglutenową tradycyjne produkty zbożowe należy zastępować bezglutenowymi odpowiednikami, tak by utrzymać spożycie węglowodanów na odpowiednim poziomie.

Dlaczego włączenie diety bezglutenowej będzie prowadzić u osób z celiakią do tego, że pojawi się przybieranie na wadze?

Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że wchłania się składniki odżywcze, które wcześniej były u takich osób tracone przez przewlekłą biegunkę. Szybkiemu przybieraniu na wadze sprzyja również wysoka zawartość cukrów prostych i tłuszczy w wielu gotowych przetworach bezglutenowych, które chętnie pojawiają się w takiej diecie zamiast zbóż.

Musztarda zawiera gluten?

Teoretycznie głównym surowcem do produkcji musztardy będzie gorczyca, która naturalnie jest bez glutenu. Ale w procesie produkcji może dochodzić do zanieczyszczenia glutenem, jeśli w zakładzie będzie używany. Czasem również celowo dodaje się jakieś składniki, np. skrobia pszenna, która będzie służyć jako zagęstnik. Najlepiej dokładnie czytać etykietę, albo też pytać producenta o szczegóły. Produkty bezglutenowe i wpływ na dietę Głównym składnikiem większości gotowych bezglutenowych produktów będzie czysta skrobia. proces rafinacji zwykle będzie zmniejszać zawartość błonnika pokarmowego oraz naturalnych witamin i składników mineralnych, co sprawi, że obniżona będzie wartość odżywcza takiej diety.

Zalecane jest większe wykorzystywanie naturalnie bezglutenowych kasz takich jak jaglana, gryczana, amarantus, teff czy quinoa. Mamy tam wiele witamin, mikroelementów i makroelementów oraz błonnika pokarmowego, który będzie korzystny do tego, by kontrolować glikemię, gospodarkę lipidową. Będzie można oczekiwać, że uda się odpowiednio kontrolować w ten sposób również masę ciała. Żywienie przy takiej diecie powinno być oczywiście racjonalne oraz pełnowartościowe, tak by dostarczyć do organizmu to wszystko co będzie ważne dla zdrowia naszego organizmu.

Czytaj więcej...

Kategorie: Dieta bezglutenowa,

Autor

Ewelina

Redakcja babielato.opole.pl