Produkty bez glutenu – jak je rozpoznać?

Bardzo dużo osób poszukuje produktów bezglutenowych. Które z nich to produkty na 100% bezglutenowe, naturalne i nieprzetworzone?

Z pewnością są to produkty takie jak np. ziemniaki czy inne nieprzetworzone warzywa, jednak ciężko jest nastawić się na tak jednostajną dietę bez żadnych urozmaiceń w jadłospisie.

Czy są dostępne produkty na półkach sklepowych w których nie ma glutenu?

Tak, i jest ich coraz więcej. W sklepach można wyszukać produkty oznaczone napisem „bezglutenowe” oraz takie na których jest specjalny symbol w postaci przekreślonego kłosa. Jest on bardzo dobrze znany wszystkich osobom będącym na diecie bezglutenowej. Produkty takie są zupełnie bezpieczne i polecane dla osób które nie mogą spożywać glutenu. Znak przekreślonego kłosa to międzynarodowy symbol , który obowiązuje również w Polsce. Mogą używać go producenci którzy spełniają odpowiednie normy przy produkcji swoich wyrobów, a jego uzyskanie jest uzależnione od otrzymania licencji z Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.

Wszystkie produkty które uzyskały symbol przekreślonego kłosa są w pełni zaaprobowane przez Stowarzyszenie i polecane wszystkim zainteresowanym. Wielu producentów jednak pomimo raku licencji od Stowarzyszenia, wypuszcza na rynek produkty sygnowane znakiem bardzo podobnym lub z napisem „produkt bezglutenowy”. Takie produkty nie posiadają gwarancji Stowarzyszenia i jego rekomendacji, jednak producenci oficjalnie ogłaszają swoje wyroby jako wolne od glutenu. Przy zakupach warto zwracać baczną uwagę na skład oraz oznaczenie, jeśli chcemy zachować bezpieczeństwo.

Można uznać, że produkty oznaczone jako bezglutenowe rzeczywiście takimi są, jednak warto zachować szczególna ostrożność. Jest sporo produktów nie oznaczonych symbolem czy informacją o braku glutenu w składzie, nie zawsze producenci pamiętają o umieszczeniu takiego komunikatu. Bardzo dużo osób będących na diecie bezglutenowej stara się na własną rękę znaleźć informacje o dostępnych produktach i na przykład wysyła zapytania do producentów odnośnie składu poszczególnych wyrobów. Dużo informacji można także znaleźć na stronach internetowych i na forach poświęconych problemom związanym z dietą bezglutenową.

Wymienione wyżej Stowarzyszenie także na bieżąco podaje informacje o produktach nie zawierających glutenu oraz prowadzi forum na ten temat. Od 2007 roku sprawa oznakowania produktów wygląda nieco lepiej, ponieważ Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydało rozporządzenie, w którym nakazuje umieszczenie informacji na opakowaniu o pochodzeniu skrobi i to czy może zawierać gluten, oraz informacje o substancjach alergennych, które występują w produkcie.

Kategorie: Odpowiednie produkty,

Autor

Paweł

Redakcja babielato.opole.pl