Czy bez glutenu można żyć smacznie? cz. II

W sklepowym labiryncie

Na jakie elementy powinniśmy zwracać uwagę podczas zakupów?

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że osoby, które są chore na celiakię muszą czytać etykiety. Zgodnie z Rozporządzeniem Komisji Wspólnoty Europejskiej dotyczącej składu i etykietowania dla osób, które nie tolerują glutenu na produktach powinno się znajdować oznaczenie, że produkt nie ma glutenu lub ma bardzo niską zawartość. Dodatkowo warto także szukać takich produktów, w których na etykietach będzie się znajdować przekreślony kłos. Przestrzeganie tej właśnie zasady sprawi, że będziemy mogli cieszyć pysznymi posiłkami. A jednocześnie będzie trzeba odrzucać wyrobów mięsnych, ryb czy jaj. Można liczyć na to, że znajdziemy oliwę z oliwek, olej roślinny, warzywa, owoce, masło – wszystko bez glutenu. Jeśli co do jakiegoś produktu nie mamy pewności czy będzie tam gluten to lepiej będzie rezygnować z takiego zakupu. Dodatkowo warto kupować takie produkty, które są jak najmniej przetworzone.

Gotowanie z pierwszeństwem

Osoby, które są chore na celiakię mogą mieć problemy już po niewielkiej ilości glutenu. Dlatego należy podchodzić z głową do zakupów ale także do gotowania i zachowania w kuchni. W momencie, gdy znajdują się produkty glutenowe w kuchni powinno się unikać krojenia pieczywa czy ciasta na takiej samej desce nie powinno się używać sztućców do przygotowywania potraw zarówno dla tych osób, które mogą gluten spożywać jak i dla tych, którzy musza spożywać produkty bezglutenowe. Nie powinno się używać jednego sitka, smażenia potrawy bezglutenowej na tłuszczu, na którym wcześniej przygotowywało się jakieś produkty, które mają bułkę tartą jak przy zwykłej panierce. Wydaje się, że takim najlepszym rozwiązaniem będzie zawsze przygotowywanie w pierwszej kolejności potrawy bezglutenowej, a później dopiero reszty.

Celiakia należy do tych chorób , z którym da się prawie całkowicie normalne żyć. Wystarczy jedynie odpowiednia dyscyplina i odrobina wiedzy. Na sklepowych półkach gości obecnie coraz więcej produktów spożywczych odpowiednich dla osób, które nie będą tolerować glutenu. Oznaczenie na etykietach obecnie na szczęście są coraz wyraźniejsze.

Przy odpowiednim wyborze produktów spożywczych oraz gotowaniu z głową smak potraw opartych o składniki wolne od glutenu nie będzie się różnić specjalnie od tych tradycyjnych.

Kategorie: Menu bezglutenowe,

Autor

Marek

Redakcja babielato.opole.pl