Menu bez glutenu

Nie ma obecnie żadnego leku, który byłby dopuszczony do leczenia celiakii. Kluczem musi być tutaj przede wszystkim prowadzenie ścisłej diety bezglutenowej. Z racji tego, że gluten znajduje się w pszenicy, przenżycie, jęczmieniu, życie, orkiszu czy owsie to bez wątpienia będzie podstawą przeciętnej diety.

Gluten będzie więc w pizzy, bułkach, makaronie, kaszy mannie, mące orkiszowej czy kuskusie. Gluten to nośnik aromatów i przypraw, dlatego chętnie z niego będą korzystać również producenci wyrobów garmażeryjnych, gotowych sosów, dżemu czy innych różnych produktów. Gluten może występować w wielu artykułach, po których nie będzie się spodziewać jego obecności. Może to być piwo, whisky a także inne alkoholowe produkty.

W takim razie może się pojawić co można jeść z nietolerancją glutenu? Jak kupować?

Wyeliminowanie glutenu na pewno nie będzie proste. jeśli jednak będziemy przestrzegać kilka zasad można liczyć na to, że oswoimy się z chorobą. Najważniejsze to oczywiście czytanie wszystkich etykiet, które będą zawierać skład produktów żywnościowych. Jeśli na etykiecie będzie informacja o skrobi modyfikowane, syropie glukozowo – frutkozowym czy też informacja o tym, że produkt ma śladowe ilości glutenu to znak, że ten produkt nie będzie odpowiedni dla osób, które mają celiakię. Dla osób z celiakią powstał również specjalny licencjonowany znak przekreślonego kłosa. Kupując produkty z tym symbolem mamy pewność, że są one dobrze przebadane, jeśli chodzi gluten i dlatego będą dobre dla osób, które mają celiakię.

Gdzie kupić produkty bezglutenowe?

Dawniej osobom z celiakią trudno było pozyskiwać wszystkie podstawowe produkty spożywcze. Obecnie wyroby przygotowane ze specjalnych składników są coraz lepsze i dlatego można je także znaleźć w supermarketach czy też sklepach, gdzie mamy zdrową żywność. Niestety w mniejszych miejscowościach zakup produktów z przekreślonym kłosem będzie trudniejsze. Takim osobom pozostaje więc wyłącznie zamawianie tych produktów z internetu. Wydaje się, że obecnie jest coraz więcej takich osób, które chcą te produkty kupować. Jeśli nie chcemy kupować produktów, które nie będą sprawdzone nie powinniśmy zapominać o tym, że bardzo ważne jest czytanie etykiet.

Kategorie: Menu bezglutenowe,

Autor

Ewelina

Redakcja babielato.opole.pl