Smaczne życie bez glutenu

Na nietolerancję glutenu może cierpieć nawet 1% całej populacji ludzkości.

Brak świadomości odnośnie tego zagadnienia w połączeniu z burzą medialną roztoczoną wobec celiakii, czyli choroby polegającej na nietolerancji glutenu, doprowadził do pogłębienia się problemu ignorancji. Na szczęście powoli systematyzujemy naszą wiedzę i osoby z nietolerancją glutenu mogą też liczyć na coraz większy wybór odpowiednich produktów w sklepach, które będą dla nich dobre.

Celiakia

Na początku warto sobie powiedzieć, czym dokładnie jest celiakia. Nie jest to bowiem alergia, jak czasami można usłyszeć nawet z ust lekarzy. Jest to choroba genetyczna, która powoduje, że przyjmowanie glutenu zmienia nasz układ pokarmowy. Z czasem zanikają kosmki w jelicie cienkim, co uniemożliwia odpowiednie skuteczne wchłanianie elementów pokarmowych wchłanianych właśnie na tym etapie układu trawiennego. Przekłada się to na niedożywienie, ale także wywołuje różne nieprzyjemne objawy zaburzeń trawiennych, takie jak znaczny spadek masy ciała, uciążliwe biegunki, bóle brzucha, wzdęcia i wiele innych. Pojawiać się może nawet zapalenie jamy ustnej. Podobne objawy może dawać także wiele innych schorzeń, co nie pomaga przy prawidłowej diagnozie tej choroby.

Warto wiedzieć, że zespół objawów nietolerancji glutenu jest charakterystyczny także dla innych przypadków nietolerancji pokarmowej oraz trwającego wiele lat nieprawidłowego odżywiania się. Nieocenione znaczenie dyscypliny Jak w przypadku wszystkich chorób o podłożu genetycznym, na obecnym poziomie rozwoju nauki nie jesteśmy tak naprawdę w stanie leczyć celiakii w żaden sposób. Jest to poważny problem, ponieważ oznacza on, że z chorobą zostaniemy przez całe życie i będziemy zmuszeni do zmiany swoich nawyków żywieniowych.

Odpowiednia zmiana diety jest jednak bardzo skutecznym sposobem na zablokowanie wszystkich negatywnych zjawisk, jakie celiakia wywołuje w układzie pokarmowym. Niestety, w praktyce oznacza to konieczność rezygnacji z ogromnej ilości produktów spożywczych, które uchodzą za podstawę naszej codziennej diety. Mowa tu przede wszystkim o wszelkiego rodzaju pieczywie, które nie zostało specjalnie przygotowane tak, by nie było w nim glutenu, mowa tutaj o potrawach panierowanych, zagęszczanych sosach, produktach mlecznych ze słodem jęczmiennym, sosie sojowym, makaronach i nawet o wszystkich produktach wykorzystujących proszek do pieczenia.

Lista produktów zawierających gluten jest bardzo długa, a to tylko kilka z jej elementów. Co więcej, problemem są też tak zwane ukryte źródła glutenu, spora część wędlin, konserwy i garmażeryjne wyroby mięsne, majonezy i produkty instant, a nawet suszone owoce, niektóre kawy rozpuszczalne i smakowe produkty mleczne. Bardzo zdradliwe są też produkty light, czyli o obniżonej zawartości tłuszczu.

Problemem ponadto jest to, że gluten bywa elementem tak zwanych dopełniaczy, czyli produktów spożywczych zwykle niskiej jakości, które są uzupełniane substancjami neutralnymi w celu zmniejszenia zużycia surowca podstawowego.

*Zobacz również: Aloesowy Poradnik - wszystko o Aloesie

Kategorie: Menu bezglutenowe,

Autor

Ewelina

Redakcja babielato.opole.pl