Dieta bezglutenowa

Pewnie wiele osób zastanawia się co będzie można na niej jeść. Jeśli chcecie wiedzieć co będzie można zjeść będzie warto zapoznać się z naszymi wpisami.

Czy płukanie kaszy jaglanej albo gryczanej będzie doprowadzało do sytuacji, w której zanieczyszczenia z glutenu zostaną zniszczone?

Trzeba powiedzieć, że płukanie kaszy, ryżu czy też nasion strączkowych przed gotowaniem zmniejszy ilość ewentualnych zanieczyszczeń mąką. Nie będzie jednak w stanie usunąć całych ziaren zbóż glutenowych, które mogą się tam znajdować. Do płukania nadają się tylko niektóre produkty takie jak między innymi grube kasze. Pozostałości glutenu w mące czy płatkach zbożowych i produktach ekstrudowanych nie będą możliwe do usunięcia domowymi sposobami. Dlatego najlepiej będzie kupować takie produkty od osób, które produkują żywność bezglutenową. To oni mają największe wiedzę na temat tego jak wygląd dieta bezglutenowa. Badają również swoje wyroby na pozostałości glutenu i stosują osobne linie technologiczne, które mają go nie zawierać Dieta bezglutenowa jest ostatnio lansowana przez celebrytów jako metoda na dobre samopoczucie, odchudzanie i zdrowy styl życia.

Czy takie postępowanie jest uzasadnione?

Jeśli są jakieś przesłanki, które wskazują na to, że gluten będzie przyczyną dolegliwości lub problemów zdrowotnych. Należy najpierw przeprowadzić testy serologiczne i biopsję, które mogą potwierdzić lub wykluczyć celiakię. Decyzja o przejściu na dietę bezglutenową zawsze powinno się wcześniej przeprowadzić badanie skriningowe w kierunku celiakii. Testy serologiczne muszą być zlecone przez lekarza. Ich wykonywanie ma uzasadnienie jedynie w momencie, gdy gluten spożywany jest przez przynajmniej trzy miesiące.

Dieta bezglutenowa, która będzie stosowana przez dwa tygodnie może doprowadzić do błędnego wyniku oraz złej diagnozy. Dietę stosuje się wówczas, gdy będą ku temu odpowiednie medyczne wskazania i w takim przypadku należy pamiętać, że jest ona rygorystyczna i będzie trzeba dbać o jej odpowiednie przestrzeganie. Zmniejszenie ilości spożywanego glutenu to jedynie okresowa jego eliminacja.

Więcej na naturaija.pl

Kategorie: Dieta bezglutenowa,

Autor

Paweł

Redakcja babielato.opole.pl