Dieta bezglutenowa. Co możemy na niej jeść? Porady ekspertów cz. I

Bardzo często pojawia się pytanie czy w mięsie znajduje się gluten. To pytanie, które bardzo często się pojawia obecnie. Jeśli chcecie dowiedzieć się jeszcze więcej na temat tej diety zapoznajcie się z naszym wpisem.

Czy produkty spożywcze pochodzące od zwierząt karmionych zbożem mogą zawierać gluten?

Niezależnie od karmy podawanej zwierzętom hodowlanym mięso i produkty zwierzęce są z zasady bezglutenowe, dlatego nie musza być one eliminowane z diety osoby, które mają celiakię. Gluten, który będzie się znajdował w zbożach, które są jak wiadomo częścią paszy nie będzie wchłaniany do krwi, ale ulega strawieniu do aminokwasów. Dalej są one wbudowane do komórek organizm według własnego kodu genetycznego i dlatego w tej sytuacji nie będzie to już białko roślinne.

Czy jednorazowe złamanie zasad diety może być przyczyną nawrotu choroby?

U osób, które mają celiakię dochodzi do tego, że błona śluzowa jelita będzie uszkodzona, jeśli będzie powtarzająca się ekspozycja na gluten. Reakcja organizmu będzie zależeć od długości tej ekspozycji oraz indywidualne wrażliwości jaką może mieć pacjent. Może się więc okazać, że nawet jednorazowe spożycie produktów glutenowych sprawi, że pojawią się bóle brzucha i biegunka. Taka reakcja jest charakterystyczna dla alergii na gluten i pszenicę. Na co uważać w diecie bezglutenowej. Porady dietetyka Zasadą dietetycznego leczenia celiakii powinna być związana z eliminacją glutenu oraz bezpieczna jego dawka powinna być ewentualnie traktowana jako margines bezpieczeństwa dla błędów, które zawsze mogą się pojawiać przy przygotowywaniu posiłków.

Czy gluten z pyłu z mąki pszennej, np. w młynie lub piekarni, albo z oparów gotującego się makaronu może wnikać do organizmu człowieka i uszkadzać kosmki jelitowe?

Aby doszło do uszkodzenia kosmków jelitowych musi dojść do tego, by gluten trafił do przewodu pokarmowego w postaci spożycia. Ze względu na duże ilości pyłu z mąki, które będą unosić się w powietrzu osoby z celiakią nie powinny tam przebywać, ponieważ może się okazać, że część tego powietrza jakie będzie wdychane będzie miało pył i może on również osiadać na błonach śluzowych górnych dróg oddechowych i jamy ustnej a to sprawi, że mogą się pojawić również w przewodzie pokarmowym.

Opary z makaronu czy innych glutenowych produktów nie mają glutenu i nie będą dla takich osób żadnym zagrożeniem, dlatego wydaje sie, że nie będzie trzeba się obawiać przebywania w tych pomieszczeniach.

Więcej...

Kategorie: Ekspert radzi,

Autor

Marek

Redakcja babielato.opole.pl